eubd.eu

Polak 08.02.2021

Odpowiedzialność karna kierującego pojazdem mechanicznym związana z pozycją pojazdu na jezdni

Kolejne zmiany w rozporządzeniu o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 35, poz. 235), a także zmiany w tym rozporządzeniu (Dz. U. Nr 34, poz. 262) zostały uwzględnione w tekście rozporządzenia. Zwiększają bezpieczeństwo i odpowiedzialność użytkowników dróg, a także zmniejszają ryzyko kolizji. Jednocześnie poprawiono szereg dodatkowych warunków. Obejmują one unikanie pojazdów poruszających się z dużą prędkością, odległości, wyprzedzanie pojazdów, jazdę po śliskich drogach oraz pozycję pojazdu na jezdni. W konsekwencji osobie, która w czasie jazdy po jezdni nie utrzymała właściwej pozycji, w wyniku czego spowodowała wypadek, może przysługiwać m.in. odszkodowanie za poniesione wydatki oraz odszkodowanie za tzw. opieki ".

Istnieje również możliwość nałożenia określonych kar, które obejmują między innymi przymusowe unieruchomienie pojazdu, ubezpieczenie oraz zwrot poniesionych kosztów. W przypadku wyroków skazujących na podstawie przepisów Rozporządzenia o ruchu drogowym, sankcje mogą obejmować m.in. ewentualną odmowę prawa jazdy oraz dodatkowo ośrodek edukacyjny i miejski ośrodek praw jazdy. Warto zaznaczyć, że w przypadku jazdy w zawieszeniu karą jest również śmierć przez powieszenie. Dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z rozporządzenia o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Tagi: jezdni odpowiedzialność rozporządzeniu ośrodek pojazdu obejmują jezdnia a droga jezdnia poprzeczna jezdnia dwukierunkowa jezdnia dwupasmowa jezdnia krzyżówka jezdnia jednokierunkowa jezdnia